Compo NovaTec® Solub 16-10-17

16-10-17

NovaTec® Solub 16-10-17, makro besin elementlerince zengin içerikli bir gübre formülasyonu olup, bitkilerin erken gelişme dönemlerinde uygulanması tavsiye edilir. Bileşimindeki Amonyum (NH₄-N) azotunun tamamı DMPP ile inhibe edilerek üretilmiş özel bir bitki besleme ürünüdür. DMPP sayesinde Amonyum (NH₄-N) azotunun Nitrat (NO₃-N) azotuna dönüşümü 6 - 10 hafta süresince engellenerek, azotun gerek gaz halinde atmosfere kaçışı ve gerekse de nitrat formunda topraktan yıkanması önlenir. Bu sayede verilen azot, yavaş ve düzenli bir şekilde, uzun süre bitkilerin alabileceği formda kalır ve kayıplara uğramadan bitkiler tarafından dengeli bir şekilde alınır. Her türlü toprak şartlarında damla sulama ve diğer basınçlı sulama sistemlerinde kullanıma uygun, suda tamamen çözünür, yüksek kaliteli bir bitki besleme ürünüdür.

 

Birincil besleyiciler

 

%16 Azot

%11 DMPP İnhibitörlü Amonyum Azotu (NH4-N)

%5 Nitrat Azotu ( NO3)

%0,8 Amonyum İnhibitörü (DMPP)

%10 Suda çözünür Fosfor Pentaoksit  (P2O5)

%17 Suda çözünür Potasyum oksit  (K2O)

%27 Toplam Kükürt (SO3)

 

NovaTec® Solub 16-10-17 Ürün Özellikleri ve Avantajları

 

*En yeni nitrifikasyon inhibitörü DMPP kullanımıyla; Amonyum (NH4-N) azotunun, Nitrat (NO3-N) azotuna dönüşümü 6 - 10 haftaya kadar geciktirilerek, azotun gerek gaz halinde atmosfere kaçışı, gerekse de Nitrat (NO3-) formunda topraktan yıkanması önlenir ve bu sayede azot kayıpları en aza indirilerek daha etkili bir azot beslemesi sağlanır.

*Amonyum (NH4) beslemesiyle, bitki bünyesinde daha az enerji harcanır.

*Uygulama sayısını ve miktarını azaltarak, gübreleme maliyetlerini düşürür.

*DMPP inhibitörlü Amonyum (NH4+) beslemesiyle, fitohormonların ve poliaminlerin sentezi teşvik edilerek, çiçeklenme ve verim artışı elde edilir.

*Amonyum (NH4+)  beslemesiyle, kök bölgesindeki pH değerini ideal seviyelere düşürür ve bu ideal seviye DMPP inhibitörü sayesinde uzunca bir süre korunur. Böylece, toprakta bağlı halde bulunan fosforun ve mikro elementlerin bitkiler tarafından alımı artar.

*Nitrifikasyonu geciktirerek, bitki bünyesindeki Nitrat (NO3-) miktarını azaltır. Bu sayede meyvelerin, sebzelerin ve hububatların besin kalitesi artar, depolama ömürleri uzar.

*Tüm bitkilerde verim ve kaliteyi arttırır.

*Yer altı su kaynaklarında ve özellikle yaprağı yenen yeşilliklerde nitrat (NO3-) birikimine neden olmamasından  dolayı çevre dostu bir üründür.

 

 

Fiziksel özellikler

Kristal tuz

Toptan yoğunluk

Yaklaşık 1050 - 1200 g/l

Renk

Yeşil-gri

 

 

 

Kullanım alanları

  • Sebze, meyve üretiminde kullanılır.
  • Mükemmel çözünürlüğü sayesinde damla sulama sistemlerini tıkamaz.
  • Safiyeti ve çözünürlüğü çok yüksektir.
  • Damla sulama sistemleri bulunan her alanda rahatlıkla kullanılabilir.
  • Formülasyonlarında üre bulunmaz.
  • Yüksek kalite ve verim için idealdir.

 

Kullanıldığı bazı bitkiler

Biber, Elma, Karpuz, Kavun, Erik, Kiraz, Armut, Patlıcan, Şeftali, Kayısı, Zeytin, Turunçgiller (Narenciye), Domates, Çilek

Teknik belgeler

Belge Dil Anahtar sözcükler
NovaTec Solub Broşür Türkçe Compo, NovaTec Solub, DuraTec, damla sulama gübresi, gübre, azot, DMPP
NovaTec Solub 16-10-17 İngilizce NovaTec Solub, damla sulama gübresi

Ambalaj

  • 25 KG